Yükleniyor... 0
Rehber Yol Hizmetleri - Hucresel Dolgu Sistemi
Paylaş
7. Ulusal Asfalt Sempozyum ve Sergisi   

.

01

GeosentetiklerStradom - Geosentetikler, inşaat projelerinde toprağın özelliklerini iyileştirmek için kullanılır. Toprak uçup gittiğinde ve “zayıf toprak” olarak kabul edildiğinde, dokunmamış Geosentetikler onu daha yönetilebilir hale getirebilir. Böylece sorunlu bir alanın kullanılabilir hale gelmesini sağlarlar. İnşaat uygulamalarında toprak veya yapı malzemeleri ile temas halinde kullanılan geçirgenlik özelliği taşıyan bir tekstil malzemesidir. Geosentetikler inşaat uygulamalarında sıklıkla kullanılmaktadır. Korozyona dayanıklı yapısının yanı sıra darbelere karşı da dirençli bir yapıya sahiptir. Bunların yapılması daha uzun sürer, ancak aynı zamanda yüksek bir çekme mukavemetine ve yük kapasitesine sahiptir. Geosentetikler çoğunlukla yol yapımında, özellikle toprak yapısını iyileştirmek için yollar arasındaki boşlukları doldurmak için kullanılır. Geosentetikler, yollar, binalar, barajlar ve daha fazlası gibi İnşaat ve altyapı için kullanılan ideal malzemelerdir.

Geotekstiller karayolları ve demiryollarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.

- Karayolu yüzeyini güçlendirmek, çatlakları önlemek ve ağır yük taşıyamayan zeminleri güçlendirmek,
- Demiryolu ve yol setlerinin zayıf olan alt katmanlarını güçlendirmek ve ayırmak
- Bina altı otoparklarda, açık otoparklarda, geçici yollarda, orman ve arazi yollarında ve zorlu toprak ve su koşullarında uygulanabilir.
- İnce taneli silt, kil veya tozlu zeminler ile yapısal olarak iyi zemin arasında ayırma, tabakaların bağlantısını kesmede kullanılır.
- Taş malzeme tüketimini azaltmak ve yüzeyin ömrünü uzatmak amacıyla otoyol veya demiryolu geçen zeminleri güçlendirir.
- Toprak kayması, heyelan olan bölgelerin stabilizesinde dolguya destek olarak yapıyı destekler.
- Yol omuzlarını güçlendirmekte ve yol setlerini genişletmede kullanılır.