Yükleniyor... 0
Rehber Yol Hizmetleri - Hucresel Dolgu Sistemi
Paylaş
7. Ulusal Asfalt Sempozyum ve Sergisi   

.

01

Geosentetik Kullanmanın AmacıGeosentetik, çeşitli inşaat mühendisliği ve çevre uygulamalarında kullanılan geçirgen kumaşlardır. Geosentetik yaygın olarak kullanılmasının bazı nedenleri şunlardır:

Stabilizasyon
Geosentetik, yollarda, bentlerde ve diğer inşaat projelerinde toprağı stabilize etmek için kullanılabilir. Toprak ve inşaat malzemesi arasına yerleştirilen bir geotekstil, toprak erozyonunu önlemeye yardımcı olur ve ek stabilite sağlar.

Drenaj
Geosentetik, suyun geçmesine izin verirken toprak parçacıklarının geçişini engelleyen bir filtre tabakası olarak kullanılabilir. Bu, özellikle suyun bir şantiyeden uzaklaştırılması gereken drenaj sistemlerinde kullanışlıdır.

Ayırma
Geosentetik, farklı toprak katmanlarını veya diğer malzemeleri ayırmak için kullanılabilir. Bu, bir geotekstil tabakasının malzemelerin karışmasını önleyebildiği ve yol yapısının bütünlüğünü koruyabildiği yol yapımında oldukça etkili bir yöntemdir.

Koruma
 Geosentetik kumaş, geomembranlar veya diğer astarlar gibi hassas yüzeyleri hasardan korumak için kullanılabilir. Bu, geotekstillerin astarı keskin nesnelerden ve diğer potansiyel hasar kaynaklarından koruyabildiği çevresel uygulamalarda oldukça yararlıdır.